از تولیدکننده به مصرف کننده

باید فاصله تولیدکننده و مصرف کننده در صنعت طلا و جواهر کوتاه شود

رئیس انجمن پخش کنندگان طلا، جواهر و نقره تهران گفت: می توانیم با تکیه بر صنعت طلاوجواهر بعد از نفت دومین منبع درآمد را کسب کنیم. در حال حاضر سازمان امور مالیاتی بحث ارزش افزوده در صنعت طلا وجواهر را کاملا غلط تلقی کرده است و از این طریق ضربه ای به صنعت طلا وجواهر وارد کرده است.

محمد اسدی جوزانی، رئیس انجمن پخش کنندگان طلا، جواهر و نقره تهران گفت: متاسفانه عده ای معدود که در صنعت طلا و جواهر حضور دارند، این صنعت را به حاشیه می برند تا خودشان بتوانند منافع شخصی اشان را پیگیری کنند. کشور ترکیه در برابر ایران در صنعت طلاوجواهر توان رقابت نداشت و در گذشته از کشور ما طلا و جواهر وارد می کردند اما امروز ترکیه تبدیل به دومین صادر کننده بزرگ دنیا در صنعت و جواهر شده است.

اسدی جوزانی اظهار داشت: ما کشوری هستیم که از هزاران سال پیش، جواهرات بخشی از آثار باستانی ما بوده است اما امروز به جایی رسیده ایم که در صادرات طلاوجواهر در جهان سهمی نداریم. تا یک تصمیم درست و برنامه ریزی مناسب در این خصوص صورت نگیرد چشم انداز این صنعت همچنان مبهم است. باید به سوی تدوین برنامه درست حرکت کنیم. اگر ترکیه توانست حرکت به سوی صنعت طلا و جواهر را آغاز کند به این دلیل بود که تمام تولید کنندگان این کشور زیر یک سقف جمع شده اند و هماهنگ با یکدیگر عمل کردند. در حال حاضر سیستم تجارت در جهان تغییر کرده است اما ما هنوز با روش های سنتی می خواهیم تولید و تجارت کنیم.

وی در ادمه افزود: وقتی تمامی صنوف طلا و جواهر رونق پیدا کرد می توانیم بگوییم موفق بوده ایم نه این که صرفا به منافع یک بخش توجه کنیم. اگر در صنعت طلاوجواهر درست عمل کنیم می توانیم در حدود ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم چون می توانیم با تکیه بر صنعت طلاوجواهر بعد از نفت دومین منبع درآمد را کسب کنیم. در حال حاضر سازمان امور مالیاتی بحث ارزش افزوده در صنعت طلا وجواهر را کاملا غلط تلقی کرده است و از این طریق ضربه ای به صنعت طلا وجواهر وارد کرده است.

رئیس انجمن پخش کنندگان طلا، جواهر و نقره تهران، تاکید کرد: من خودم در ایتالیا شرکتی در حوزه طلا وجواهر دارم. با توجه به این تجربه می گویم که بازار ما بسیار سنتی عمل می کند این سیستم هایی که در بازارهای ما رایج است دیگر در جهان وجود ندارد ما تا فاصله میان تولید کننده و مصرف کننده را کوتاه نکنیم به جایی نمی رسیم. ما در اتحادیه خودمان برنامه ای تدوین کرده ایم و گروه کاری بزرگی را برای انجام مطالعات بازار تشکیل داده ایم تا به سوی مدرن شدن واستفاده از دستاوردهای جهانی گام برداریم.

با تشکر از خبرگزاری ایلنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *