«دکتر سید محمد میرمحمدی» درگذشت

سیدمحمد میرمحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز (دوشنبه) در بیمارستان مسیح دانشوری درگذشت.

«سید محمد میرمحمدی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز (دوشنبه) در بیمارستان مسیح دانشوری درگذشت.

علت فوت دکتر میرمحمدی در پیگیری ها ابتلا به کرونا اعلام شده است. مادر ایشان (خواهر آیت‌الله شبیری زنجانی) نیز در روزهای گذشته به دلیل ابتلا به ویروس کرونا دار فانی را وداع گفت.

زندگی‌نامه آیت‌الله سیدابوالفضل میرمحمدی عضو فقید مجلس خبرگان رهبری

میرمحمدی از همان سالهای ابتدایی انقلاب اسلامی با عضویت در دفتر سیاسی حزب  جمهوری اسلامی خود را به عنوان یکی از چهره‌های فعال در عرصه سیاسی کشور مطرح کرده بود. میرمحمدی در سالهای دهه شصت و هفتاد مسئولیت‌های مهمی از جمله ریاست دفتر نهاد ریاست جمهوری در دوره  آیت‌الله خامنه‌ای و تداوم این سمت در دوره ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی را در کارنامه سیاسی خود دارد. البته در چهار سال دوم دولت سازندگی با واگذاری مسئولیش به حسین مرعشی، به عنوان رئیس سازمان امور اداری و استخدامی ادامه فعالیت داد.

وی فرزند آیت‌الله سید ابوالفضل میرمحمدی نماینده فقید مجلس خبرگان و عضو ارشد جامعه مدرسین بود که آذر ماه سال جاری جان به جان‌آفرین تسلیم کرده بود.

رئیس دفتر ویژه آیت الله خامنه‌ای در دوران ریاست جمهوری، عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی، رئیس دفتر رئیس جمهور وقت (آیت الله هاشمی رفسنجانی )، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور استخدامی و اداری کشور ، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری به مدت ۱۴ سال و دبیرکلی حزب تمدن اسلامی تنها بخشی از سوابق سیاسی و اداری میرمحمدی در طول سالیان گذشته است.

از راست: علی دانش‌منفرد، آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله موسوی امام جمعه همدان و سید محمد میرمحمدی در همدان

او که در دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رهبر انقلاب به عنوان یکی از اعضای حقیقی این مجمع انتخاب شده بود، در سالهای اخیر بیشتر زمان خود را صرف فعالیت در حزب تمدن اسلامی کرده بود که  پس از انحلال حزب جمهوری اسلامی، توسط اعضای به‌جامانده از آن حزب تشکیل شده بود و وی دبیرکلی آن را برعهده داشت. میرمحمدی همچنین در ادوار ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی نماینده مردم قم در خانه ملت بود.

این عضو فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام  که در دی ماه سال ۹۶ به مناسبت اولین سالگرد درگذشت مرحوم هاشمی مهمان خبرگزاری تسنیم بود، در بخشی از گفت‌وگوی خود با خبرنگاران سیاسی تسنیم،  علی‌رغم اینکه عملکرد دولت سازندگی در دوران پس از جنگ را مثبت ارزیابی کرده بود ولی درباره عواقب برخی سیاسی‌های تعدیل اقتصادی دولت مرحوم هاشمی گفته بود: “اصلاح نظام اداری و تشکیلاتی و توجه به ابعاد هویتی و معیشتی کارمندان دولت و بازنشستگان و تنوع و تسهیل روشهای ارائه خدمات از آثار خوب دولت آقای هاشمی رفسنجانی بود اما در مورد سیاستهای اقتصادی باید بگویم وقتی سیاستهای تعدیل اقتصادی به اجرا درآمد، یکسان سازی نرخ ارز، آزادسازی اعتبارات بانکی، آزاد سازی تجارت خارجی، آزادسازی نسبی قیمتها موجب گسترش تورم و  افزایش قابل توجه واردات براثر افزایش قابل توجه درآمدهای ارزی شد”.

 

مرحوم میرمحمدی در یکی از آخرین مصاحبه‌های خود با ایسنا گفته بود: انقلاب بر سه رکن رهبری، مکتب و مردم استوار بود. کارآمدی نظام هم به همبستگی این سه رکن ربط دارد. هر جا این سه رکن مشکل پیدا کرده دچار ضعف شده‌ایم. بعضی‌ها نظر اکثریت مردم برایشان مهم نیست، بعضی‌ها می‌گویند توجه به آرای عمومی اصل است. امام و رهبری هم به نظر اکثریت مردم توجه ویژه‌ای داشتند. شهید بهشتی می‌گفتند نظر مردمی که دارای آرمان و عقیده اسلامی هستند همان نظر اسلام است. در قانون اساسی ما به اسلامیت و اتکا به آرای مردم توجه ویژه شده است. اسلامیت نظام هم در همین قانون اساسی آمده است. امام تا انقلاب، رهبری کردند. بعد از پیروزی انقلاب هم رهبری و هم مدیریت کردند. امام تا آخرین لحظه حیاتشان انقلاب را مدیریت کردند. در تمام مقاطعی که این نظام با مشکل مواجه می‌شد در تأسیس و تشکیلات اقدام می‌کردند تا مشکل حل شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *